Fundacja Zdrowie Dziecka

na rzecz Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie

Dogoterapia

Szpital św. Ludwika rozwija się bardzo dynamicznie. W związku z tym jego personel wciąz szuka nowych wyzwań i mozliwości. Efektem poszukiwań były zorganizowane w miesiącach letnich na terenie Ogrodu Botanicznego UJ innowacyjne zajęcia z hortiterapii (terapia ogrodnicza) dla dzieci z zaburzeniami narządu ruchu oraz pilotażowy projekt dogoterapii.

Pilotaż dogoterapii pokazał bardzo duże możliwości tkwiące w tej metodzie terapeutycznej oraz potwierdził możliwość jej wykorzystania na terenie Szpitala. Kolejnym krokiem, jaki planuje podjąć kreatywna załoga Szpitala, jest wprowadzenie stałych, cotygodniowych sesji dogoterapeutycznych, przeznaczonych przede wszystkim dla dzieci cierpiących z powodu zaburzeń psychicznych oraz dzieci z porażeniem mózgowym i ofiar wypadków.
Celem tego działania jest wspomaganie i uzupełnianie terapii chorób psychicznych oraz usprawnianie ruchowe poprzez ćwiczenia i zabawy z czworonogami. Dziecko wycofane i nieufne szybko wchodzi w kontakt z psem, gdyż nie jest przez zwierzę oceniane, a jego miękkie i ciepłe futro daje mu poczucie bezpieczeństwa. Chęć kontaktu z psem sprawia, że mały pacjent zapomina o własnych ograniczeniach, po prostu wyciąga rękę i głaszcze zwierzaka. Po raz kolejny uwidacznia się przewaga woli nad ciałem.

Działania Szpitala św. Ludwika mają charakter pionierski i zostały zauważone przez media m.in. Gazetę Wyborcza (FOTO)  oraz TVP Kraków.

Niestety dogoterapia nie jest finansowana ze środków NFZ, a mimo najszczerszych chęci zaprzyjaźnieni terapeuci wraz ze swoimi czworonogami nie są w stanie w pełni zaspokoić dużych potrzeb Szpitala w tym zakresie. Z tego powodu poszukujemy sponsorów, którzy wsparliby innowacyjne działania Szpitala św. Ludwika na polu dogoterapii. Liczymy również na wsparcie osób prywatnych. Każda kwota pomoże zrealizować ambinty plan wprowadzenia stałych sesji dogoterapii.


Wpłat można dokonywać na konto naszej Fundacji:

Fundacja „Zdrowie Dziecka"
ul. Strzelecka 2
31-503 Kraków
Numer konta: Bank PKO SA. 30 1240 4689 1111 0000 5142 2824
z dopiskiem „Dogoterapia"


powrót