Fundacja Zdrowie Dziecka

na rzecz Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie

Aktualności

Fundacja z dotacją na zorganizowanie zajęć hortiterapii

20.06.2018
To już kolejna edycja wyjątkowej terapii, w czasie której sala gimnastyczna zamienia się w zielone otoczenie. Dzięki wsparciu finansowemu International Paper  Fundacja Zdrowie Dziecka może zrealizować projekt "Leczenie ogrodem - II edycja hortiterapii w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Radziszowie".

Projekt jest kontynuacją zadania realizowanego z International Ppaper już w 2016 roku (1wsze miejsce w konursie Fundacji JOY AIM). Działanie wpisuje się w realizowaną od 2011 roku strategię wykorzystywania przez Szpita Dziecięcy im. św. Ludwikal terapii niestandardowych jako wspomagających rehabilitację i terapię pacjentów.

Zajęcia bazujące na kontakcie z roślinami nie tylko wspomagają proces leczenia pacjentów z problemami ruchowymi, ale dzięki nim dzieci czują się bardziej samodzielne, wpływają pozytywnie na ich samoocenę i poczucie bezpieczeństwa. Nie można zapomnieć o tak ważnych aspektach hortiterapii jak:
  •  poprawa funkcjonowania narządów ruchu dzieci
  •  poprawa funkcjonowania poznawczego u dziei
  •  poprawa funkcjonowania emocjonalnego oraz społecznego
  •  wykorzystanie nowoczesnych, kompleksowych metod rehabilitacji obejmujących swoim działaniem psychikę, emocje i społeczne apskety funckjonowania  dziecka z niepełnosprawnością.
Spotkania z pacjentami prowadzą m.in. pracownicy dydaktyczni Uniwersytetu Rolniczego, Akademii Wychowania Fizycznego, Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, mistrz florysta oraz fizjoterapeuci ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie i w Radziszowie.


powrót