Fundacja Zdrowie Dziecka

na rzecz Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie

Dzień Dziecka 2010

Tak naprawdę w Szpitalu św. Ludwika nie obchodzono „Dnia Dziecka”, to był cały Tydzień Dziecka. Zabawy i atrakcje rozpoczęły się oczywiście 1 czerwca, jednak ich koniec nastąpił dopiero po czterech dniach.

Pierwszy dzień upłynął pod znakiem spektaklu teatralnego o małym kocie w wielkim mieście oraz zabaw przygotowanych przez Studio Yapa. Teatrzyk opowiadał o pewnym kocurze, który wybrał się z lasu do miasta. Jak można się spodziewać napotkał wiele trudności, zwłaszcza na ruchliwych jezdniach. Kanwą spektaklu była edukacja bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dzieci pomagając futrzanemu przyjacielowi w  odkrywaniu zagadek tajemnego kunsztu poruszania się w mieście sami mieli okazje poznać lub utrwalić sobie zasady poruszania się oraz zachowania w pobliżu jezdni. Było mnóstwo piosenek, pląsów, tańca. Ciężko nazwać to, co się działo na scenie tylko spektaklem. Interakcja między sceną a małą publicznością była naprawdę niezwykła. Dzieciaki były zachwycone. Po spektaklu dalszy ciąg zabaw przeniósł się na korytarze szpitala. Tym razem było to malowanie twarzy. Punkt malarski znajdował się na parterze, dzięki czemu dzieci oczekujące na swoją kolej do szpitalnych poradni mogły się zabawić bez przeszkód. Niektórzy lekarze byli więc odrobinę zdziwieni przyjmując tak kolorowych pacjentów.

Kolejnego dnia na pacjentów czekał spektakl Teatru Maska, a po nim festiwal muzyczny przygotowany przez Agencję Imresaryjno- Artystyczną Klaps Art. Rozpoczął się on od rozgrzania zgromadzonych. Prowadzący zaprezentowali krótki koncert dziecięcych piosenek. Mali pacjenci dzięki wesołym, szybkim melodiom szybko rozkręcili się i wpadli w muzyczny nastrój. W mgnieniu oka dzieciaki przystąpiły więc do występów solowych. Było głośno, wesoło i śmiało można powiedzieć, że zabawa wyszła ŚPIEWAJĄCO.

W trzecim dniu z kolei to dzieci wcieliły się w rolę twórców. Z przygotowanych materiałów pacjenci mieli za zadanie przygotować kukiełki do krótkich przedstawień. W ruch poszły nożyczki, kartony, taśma klejąca i rozpoczęły się intensywne oraz burzliwe prace nad kotami, królewnami i pajacami. Z chęcią do wspólnej pracy z własnymi pociechami zabrali się również rodzice. Wynik tego twórczego rumoru był zaskakujący. Wykonane postacie były oryginalne i wzbudzały szczery uśmiech wszystkich dzieciaków. Na koniec każde dziecko przygotowało krótką scenkę o swojej postaci oraz z jej udziałem.

Ostatnim akcentem zabaw Tygodnia Dziecka był konkurs „Łyk bajek” Młodych artystów udało się zaskoczyć pomysłem na sposób wykazania się swoimi zdolnościami. Tym razem ich zadaniem było stworzenie bajkowego kubka, na którym znaleźć można postacie z baśni oraz baśniowe motywy. Każde dziecko  miało mnóstwo czasu i materiałów do stworzenia dwóch (a w niektórych przypadkach nawet trzech) dzieł. Pomysły zaczęły się sypać jak z rękawa, a małych pacjentów zabawa pochłonęła bez reszty. Sala zamieniła się w małą manufakturę ceramiki jakością niemal dorównując firmie z Krosna, jak stwierdzili rodzice dzieciaków.

Na tym zakończył się szalony tydzień, tydzień zabaw, spektakli, śpiewu i uśmiechu. Udało się umilić naszym najmłodszym pacjentom czas spędzany w szpitalu. Wierzymy, że dzięki takim działaniom szybciej wracają do zdrowia i milej wspominają czasem niełatwy czas hospitalizacji.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy pomogli naszej fundacji w przygotowaniu tych atrakcji. Dziękujemy kancelarii Kubas, Kos, Gaertner za znaczące wsparcie finansowe. Dziękujemy współorganizatorom: Studiu Yapa, Teatrowi Maska, Agencji Impresaryjno- Artystycznej Klaps Art. oraz wolontariuszom Młodzieży Misjonarskiej z Kościoła Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, którzy odwiedzili dzieciaki z oddziału psychiatrycznego. Dziękujemy sponsorom, dzięki którym mogliśmy każdego dnia obdarować naszych pacjentów upominkami, firmom: Wawel S.A. za słodycze, Krakowskim Zakładom Wyrobów Papierowych Trefl-Kraków sp. z o.o. za puzzle i gry. Cieszymy się, że idea pomocy dzieciom leczonym w Szpitalu Dziecięcym im. Św. Ludwika spotyka się z Państwa uznaniem i życzliwością.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z zabaw.

Oraz do zapoznania się z artykułem opublikowanym w Dzienniku Polskim

powrót